W Warszawie ustawiono tablicę RANY PAMIĘCI. Stanęła ona przed frontem budynku Reduty Banku Polskiego przy ulicy Bielańskiej 10.

Ideą przedsięwzięcia jest uzupełnianie i popularyzacja informacji historycznych poprzez umieszczanie tablic w miejscach pamięci z II Wojny Światowej.

Jednym z celów działania Antoniego Feldona, właściciela budynku jest odbudowa gmachu i jego adaptacja wedle potrzeb dzisiejszej Warszawy. Obiekt w ruinie, zwłaszcza powojennej oznacza bowiem triumf najeźdźcy i bezkarność jego zbrodni.

Rany pamięci to europejski projekt sztuki autorstwa Beate Passow (*1945) i Andreasa von Weizsäcker (1956-2008), dwóch absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Projekt powstał w latach 1993 do 1995. Szklane płyty z napisem RANY PAMIĘCI w lokalnych językach upamiętniają symbolicznie ślady zniszczeń w substancji miasta, które pozostawiła po sobie II Wojna Światowa rozpętana ręką germańskich barbarzyńców.

Pierwotnie projekt był inicjatywą w sferze kulturowej Monachium. Później projekt rozszerzono na szesnastu tablicach w dziewięciu metropoliach europejskich państw - ofiar wojny.

Wraz ze swoim projektem sztuki Weizsäcker i Passow chcieli zrealizować pomysł polegający na udokumentowaniu śladów II wojny światowej pozostawionych w wielu krajach europejskich po zbrodniczej wojnie rozpętanej przez Niemcy Hitlera. Mimo usunięcia większości ówczesnych uszkodzeń pozostało ich niemało, choć przy pobieżnym obejrzeniu nawet nie zawsze są postrzegane jako zniszczenia wojenne. Oboje artystów skierowało teraz swoją lupę dokładnie na drobne zniszczenia. Artyści przyglądają się kwadratowym szklanym szybom przed ich uszkodzeniem wskutek wojny, na których wypalono teraz napis RANY PAMIĘCI w języku każdego z państw.

Przezroczyste szyby niczego nie maskują, lecz pozostawiają otwartą ranę, aby uchronić ją przed zagojeniem, a tym samym zapomnieniem. Transparentne wykonanie służy skierowaniu wzroku osoby przyglądającej się nie na sam obiekt sztuki, lecz na uszkodzenia budowli lub rzeźby. Tytuł RANY PAMIĘCI przenosi zniszczenia wojenne w kontekst bezterminowej pamięci bez dodatkowej muzealizacji. Poprzez umiejscowienie w przestrzeni publicznej wojna i jej skutki pozostały w codziennym otoczeniu, w powszechnej świadomości i tam też winny na zawsze pozostać.


Zadzwoń do nas
Zadzwoń do nas

Zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy tak szybko, jak to możliwe.

 
Administratorem danych osobowych jest Reduta BP sp. z o.o., ul. Bielańska 10, 00-085 Warszawa. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych usług. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej Polityce prywatności.

Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

 
Administratorem danych osobowych jest Reduta BP sp. z o.o., ul. Bielańska 10, 00-085 Warszawa. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych usług. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej Polityce prywatności.